Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

Gondolkodjon együtt a megrendelő, a tervező és a kivitelező!

2015. 01. 03.

Meyer Tamás: „Nem szállok be értelmetlen árversenybe."

 

Számos nagyobb építőipari cégben dolgozott vezető beosztásban, majd 2000-ben megalapította saját vállalkozását, az Auctor–2000 Építőipari Kft.-t. Meyer Tamással speciális építési megoldásokról, az ÉrMe Építőpari Kerekasztaláról, valamint arról beszélgettünk, mit köszönhet az építőipar a válságnak.

 

– Egy háromlakásos társasház kivitelezése miatt alapítottad az Auctor Kft.-t még 2000-ben. Mekkora ma a vállalkozás?

 

– Az Auctor Kft. tipikusan projektcég, változó, hogy pontosan hány fővel dolgozom: ez nagyban függ az éppen aktuális munkák mennyiségétől, volumenétől. Ami biztos, az az én szerepem: úgy gondolom, hogy a tulajdonos nem teheti meg azt, hogy nem dolgozik a cégében, és a cég irányítását kizárólag alkalmazottakra bízza. Nem egy céget láttam így tönkre menni. A tulajdonosi és az alkalmazotti mentalitás teljes mértékben különböző, nem várható el még egy vezető beosztású alkalmazottól sem, hogy úgy gondolkodjon a vállalkozásról, mintha tulajdonos volna.

 

Gondolkodjon együtt a megrendelő, a tervező és a kivitelező!

 

– Az elmúlt évek nem az építőipar szárnyalásáról szóltak. Hogyan vészelted át a válságot?

 

– A folyamatos munkaszerzés mindig kihívás: az a tapasztalatom, hogy jobban megéri a kapcsolatrendszerre, illetve a továbbajánlásokra támaszkodni, mint hirdetésekre, marketingre pazarolni a pénzt. A másik nehézség az árképzés: gyakran lehet tapasztalni akár száz százalékos differenciát két ajánlat között. Nekem elvem, hogy nem dolgozom nyereség nélkül, nem szállok be az értelmetlen árversenybe. Szerintem csak így érdemes munkát végezni, mert ekkor jár jól mindenki: a vállalkozó szívesen dolgozik, és tudja garantálni a megfelelő minőséget, a megrendelő pedig nyugodt lehet, hogy a kivitelező nem spórolja ki az anyagot az épületből. Amúgy az építőipar – különösen Budapesten – a válság előtti időben „túl volt népesedve". Rengeteg volt a külföldi vendégmunkás, nagyon sok hozzá nem értő ember vállalt munkát, jelentősen áron alul: a piacnak ez a része a válság hatására megtisztult.

 

– Jelenleg mit építetek?

 

– A XXII. kerületben dolgozunk egy családi házon, melyhez nagyon speciális építőanyagot használunk: egy olyan többször csiszolt téglát, mely impregnált, van benne hőszigetelés és gombaölő szerrel is át van itatva. Szívesen vállalok olyan munkákat, amelyekben van kihívás, sőt, elmondhatom, hogy számos munkát azért kaptam meg, mert az alkalmazandó speciális megoldások miatt senki nem merte elvállalni azt. Nagyon fontosnak tartom, hogy a megrendelő, a tervező és a kivitelező az adott munka során együtt gondolkodjon. Legyen világos mindenki számára az elképzelés, a megvalósíthatóság és a műszaki tartalom is.

 

Gondolkodjon együtt a megrendelő, a tervező és a kivitelező!

 

Gondolkodjon együtt a megrendelő, a tervező és a kivitelező!

 

Gondolkodjon együtt a megrendelő, a tervező és a kivitelező!

 

Gondolkodjon együtt a megrendelő, a tervező és a kivitelező!

 

Gondolkodjon együtt a megrendelő, a tervező és a kivitelező!   Gondolkodjon együtt a megrendelő, a tervező és a kivitelező!

 

– Említetted, hogy számos speciális megoldást alkalmaztatok a kivitelezési projektjeitek során. Ki tudsz emelni ezek közül néhányat?

 

– A Hegyalja úton a régi alaptest megtartásával kellett felújítani egy támfalat, a málladozó, omladozó téglák vasbeton-felület megerősítésével, megfúrásos technológiával. A belvárosban egy társasház sorolt csoportos kéményének legalább 300 kilós vasbeton fedlapját kellet kicserélni 40 méteres magasságban úgy, hogy nem eshetett le törmelék se a kéménybe, se máshová. Mindezt úgy, hogy egy szinttel alattunk filmszínház működött, amelyet nem zavarhattunk. Budafokon két pince felé kellett speciális, tört vonalvezetésű vasbeton körtámfalat építeni, mert csak így lehetett megfogni a szomszédos telekről rácsúszó talajt. De dolgoztunk ki olcsó és hatékony megoldást a salétromosodás, vizesedés megakadályozására is, erre is nagyon büszke vagyok.

 

– Alapító tagja vagy az ÉrMe Építőipari Kerekasztalnak. Mit tud nyújtani a kerekasztal egy építőipari vállalkozásnak?

 

– A kerekasztal nem biztosítja egyetlen cég fennmaradását sem, hozzátenném azonban, hogy ez nem cél, és nem is elvárás. Arra jó, hogy kiegészítő üzleti lehetőséget biztosítson a tagok számára. Szakmailag felkészült, megbízható, jószándékú embereket ismertem meg itt. Külön meg kell említenem Dózsa Gergőt, aki nagyon sokat foglalkozik azzal, hogy működjön, és jól működjön a kerekasztal. Kezdetben minden hónapban találkoztunk, de mostanra váltottunk. Akkor találkozunk, ha lépni kell: az építőipar sajátosságai miatt számos esetben azonnal ajánlatot kell adnunk a megrendelőnek, így nem lenne idő arra, hogy megvárjuk a következő havi kerekasztal-találkozót.

 

R. L.

 

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem