Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

A szabad gazdaság lehetőség a szolgálatra és az emberi kibontakozásra

2016. 01. 15.

Miért „allergiás" Ferenc pápa a pénzügyi kérdésekre?

 

A piac- és vállalkozásbarát nézeteiről ismert amerikai katolikus Acton Intézet blogjában jelent meg Joe Carter írása, melyben tiszteletteljesen és érvekkel alátámasztva fogalmazza meg fenntartásait Ferenc pápa egyes – a piacgazdaságot keményen bíráló – kijelentéseivel kapcsolatban. Az alábbiakban közel teljes terjedelmében közöljük a blogbejegyzést, melynek magyar fordítását szerkesztőségünk készítette.

 

 

„Ferenc pápa egyszer azt mondta: ő úgy általában véve „allergiás" a pénzügyi kérdésekre. Úgy tűnik, ez azonban nem akadályozza meg őt abban, hogy a kapitalizmust kritizálja, s hogy radikális változásokat javasoljon a globális gazdasági rendre vonatkozóan. Latin amerikai útja során a pápa különösen elítélő hangot ütött meg, mondván, a pénz korlátlan hajszolása „az ördög trágyája".

 

Nem meglepő módon sok kritika rótta fel, hogy Ferenc pápa torz, felszínes és naiv nézeteket vall a kapitalizmusról. Javára szól ugyanakkor, hogy megfogadta, figyelembe veszi ezeket a reakciókat a 2015 szeptemberére tervezett, USA-beli útja előtt. „Hallottam, hogy volt néhány engem illető kritika az Egyesült Államokból. El kell kezdenem tanulmányozni e kritikákat, nem?" – mondta. „Utána pedig párbeszédet kell kezdenünk róluk."

 

Biztató hallani, hogy Ferenc pápa azt mondja, érdeklődik a téma iránt. Természetesen, miután mi osztozunk egymás értékeiben és aggodalmaiban is, az ideális partner lehet egy ilyen vitában az Acton Intézet. (...)

 

Ha a pápát érdekli, van is egy szervezetünk Rómában – az Istituto Acton –, amelyet meg tud látogatni. Gyalog mindössze 20 percnyire van Vatikántól, autóval pedig az út nagyjából 5 perc alatt megjárható. Ezen kívül készséggel küldünk neki különböző forrásokat is, melyeket érdekesnek találhat, például a PvertyCure DVD-sorozatunkat, vagy az Acton-társalapító Robert Sirico atya Defending the Free Market: The Moral Case for a Free Economy című könyvét.

 

Addig is, úgy gondolom, Ferenc pápa jó bepillantást nyerhet a témába, ha eltűnődik az alábbi három megállapításon:

 

 

A szabad gazdaság több mint a kapitalizmus. – A pápa gazdasági retorikáját gyakran írják le antikapitalistának. Ez helytálló megállapítás, de azt gyanítom, Ferenc pápa hajlamos összemosni a kapitalizmust olyan jelenségekkel, mint a szabad vállalkozás és a szabad piac. Ezeket a kifejezéseket A feltételeket sokszor úgy használják, mintha egymással felcserélhetők lennének (sokan még nálunk, az Actonnál is), pedig nem ugyanazt jelentik. A kapitalizmus csupán olyan gazdasági rendszer, melyben az előállítás módjai és eszközei nagyrészt vagy teljes egészében magántulajdonban vannak. Ez egy meglehetősen átfogó kategória, amely magába foglal olyan különböző rendszereket, mint a korporatizmus (?), az urambátyám-kapitalizmus, a szociáldemokrácia, az államkapitalizmus és a jóléti kapitalizmus.

 

Amit sokan közülünk preferálnak, az nem valamiféle amorf kapitalizmus, hanem egy olyan gazdasági rendszer, mely a szabadság természetes rendjéből nőtt ki – a szabad gazdaság. Nincs közmegegyezés a szabad gazdaság fogalmát illetően (ezért is használják gyakran helyette a kapitalizmus kifejezést), de bizonyára magában foglalja azt, hogy szabad emberek szabad vállalkozásokban vesznek részt a szabad piacon. A szabad gazdaság nem a laissez-faire, „törődjön mindenki a maga dolgával" típusú fogyasztói rendszert jelenti. A szabad gazdaság olyan rendszer, melyben az emberek szabadon használhatják erőforrásaikat és képességeiket arra, hogy a leghatékonyabban szolgálhassanak másokat.

 

Nekünk, mint egyéneknek, majdnem mindig relevánsabb információink vannak az érdekeinkről, tehetségünkről és preferenciáinkról, mint az államnak. Miközben döntéseink nem mentesek a hibák vagy a bűn alól, nagyobb valószínűséggel járunk jobban, ha mi hozzuk meg a magunk döntéseit, mint hogy azokat az állam hozza meg helyettünk. Lényegében ez az, amiért előnyben részesítjük a szabad gazdaság megoldásait. A szabad gazdaság a legjobb mód, hogy kiszolgálja a szabad embereket, mert garantálja a választás szabadságát épp úgy, mint a kiválasztattatás szabadságát.

 

 

A szabad gazdaságok (még korlátozott és tökéletlen formájukban is) hozzájárultak a szegénység csökkenéséhez. – Az szélsőségesen szegényeket úgy határozzák meg, mint akik naponta kevesebb mint 1.25 dollárból élnek. 1990-ben az ENSZ Millenium Development Goals című tervének céljai között szerepelt, hogy a szegénységet a felére csökkentsék 2015-re. Ezt a célt 5 évvel hamarabb el is érték. 1990-ben több mint a világ egyharmada (36%-a) élt mélyszegénységben; 2010-re ez az érték a felére csökkent (18%). Ma már csak 15%.

 

A szegénység csökkenésének oka csaknem teljesen egy szabadabb gazdasághoz való hozzáférés bővülésének tulajdonítható. Az 1990 óta tartó csökkenés India és Kína gazdasági növekedésének köszönhető, melyek szerény erőfeszítéseket tettek a szabad gazdaságok fejlesztése érdekében.

 

1990-ben India népességének több mint 51%-a élt mélyszegénységben. Ez az érték mára 22%-ra csökkent. A Kínában lezajlott javulás azonban még lenyűgözőbb. 1981-ben Kína népességének 65%-a élt mélyszegénységben, 2007-re ez 4%-ra csökkent.

 

A szabad gazdaság elveinek alkalmazása többet ért el az emberek szegénységből való kiemelése érdekében, mint bármi más (beleértve a külföldi segélyeket és a javak államok által történő újraosztását).

 

 

Az emberi kibontakozás elősegítése több, mint a szegénység megszüntetése. – Majdnem minden keresztény és jóakaratú ember egyetért abban, hogy a szegénység megszüntetése fontos cél, amelyre törekednünk kell. Amiben viszont nem értünk egyet, hogy egyesek a szegénység megszüntetését inkább a végső célnak tekintik, és nem pedig ahhoz szükséges előrelépésnek, hogy semmint a szükséges előrelépésként annak érdekében, hogy elérjük a gazdaság valódi célját: az emberi kibontakozás elősegítését.

 

Ahogy Stephanie Summers a Center of Publictól magyarázza: „Egyértelmű bibliai parancs a keresztények számára, hogy gondoskodjanak a szegényekről, abban az erős hitben, hogy minden ember Isten képmása. Ez olyan társadalmat eredményez, ahol minden egyes ember képes a kibontakozásra, és a lehető legteljesebb mértékben hozzájárulnak a világ fejlődéséhez. Ez több, mint hogy a szegények felmásznak a középosztályba a gazdasági létrán. Ez több, mint az egészségügyi helyzet javítása. Az emberi kibontakozás több, mint a GDP növekedéséhez való hozzájárulás. (...)"

 

A szegénység, különösen a szélsőséges szegénység felszámolás sürgős és szükséges feladat. De ha ez válik végső céllá, az eredmény olyan világ lesz, ahol az emberek megélnek valahogy, de ez messze van a kibontakozástól. Egy szabad gazdaság nem csak abban segít, hogy kiemeljük az embereket a szegénységből, hanem abban is, hogy felemeljük őket arra a szintre, ahol képesek szolgálni a családjukat és Istent is a gazdasági erőfeszítéseiken keresztül.

 

 

Természetesen még sok mindent szeretnék, hogy Ferenc pápa (és a világ valamennyi vezetője) tudjon a szabad gazdaságról. Viszont a fent említett három pont megismerése is elindíthat azon az úton, hogy jobban megértsük, miért hiszi olyan sok keresztény, hogy a szabad gazdaság a legjobb rendszer, amelyet elvárhatunk esendő világunkban. Nem várom el, hogy a pápa maradéktalanul egyetértsen a szempontjainkkal, de sokat segítene számunkra, ha jobban megértené azt a gazdasági rendszert, amelyet folyamatosan démonizál."

 

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem