Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

A reziliencia-fejlesztés lépései – VIII.

2015. 03. 30.

A hetedik faktor: egészséges kapcsolatok.

Előzmények:


I. Mi az a reziliencia-fejlesztés? >>


II. Az első faktor: megbékélés a múlttal és érzelmi stabilitás >>


III. A második faktor: reális optimizmus és alapvető bizalom >>

 

IV. A harmadik faktor: megoldásközpontú gondolkodás >>


V. A negyedik faktor: a lényeges készségek és a kreativitás használata >>

 

VI. Az ötödik faktor: önfegyelem és egészséges életmód >>

 

VII. A hatodik faktor: öntudatosság és szenvedélyesség >>

 

 

A reziliencia-fejlesztés lépései – VIII.

 

 

A hetedik és egyben utolsó reziliencia faktor az „egészséges kapcsolatok".


Ez kicsit talán nyilvánvalónak is tűnhet: az egészséges kapcsolatokkal rendelkező emberek reziliensebbek. Az viszont már tényleg érdekesebb, hogy a pozitív kapcsolatok és társas kompetenciák megléte hogyan hat közvetlen és pozitív módon az egészségünkre. Nézzük meg néhány hatását annak, ha barátságosak vagyunk a körülöttünk lévő emberekhez (Dr. David Hamilton és Dr. Helmut Kolitzus kutatásai alapján):

 

  1. Csökkenti a káros anyagokat a vérben (igen, ez tényleg úgy működik egy kicsit, mint a szívgyógyszerek).
  2. Kevesebb esélyünk van a megfázásra.
  3. A mások iránti kedvesség növeli a szerotonin és a dopamin kibocsátást, így kevésbé van hatással ránk a depresszió, és általában boldogabbnak és pozitívabbnak érezzük magunkat az életben.
  4. A szociálisan életképes emberek esetében a várható élettartam mintegy 7 évvel hosszabb.
  5. Jobban alszunk.
  6. Több energiánk van, és az önbecsülésünk is tisztább képet mutat.


Természetesen ez messze nem teljes lista. Mindössze azt mutatja, hogy barátságosnak lenni (már csak az egészségügyi előnyök szempontjából is) abszolút megéri!

 

Említettük a „barátságos" szót, melynek szótöve a barát (micsoda meglepetés!). De tényleg, ez olyan valami, melyre minden emberi lénynek nagy szüksége van: barátság, barátok, megértés és elfogadás.

 

Itt egy másik lista, mely ugyanerre a rezilienciafaktorra vonatkozik, és amely röviden bemutat néhány olyan eredményt, amely szintén azt mutatja számunkra, hogy fontos ennek a területnek a továbbfejlesztése és fenntartása:

 

  • Az erősen fejlett rezilienciával rendelkező emberek megtanulták, hogyan bánjanak pozitív módon saját magukkal és másokkal. Ez azt is lehetővé teszi számukra, hogy kialakítsanak és fenntartsanak több egészséges kapcsolatot. Kapcsolatokat, amelyekre támaszkodhatnak a válságok időszakaiban.
  • A reziliens emberek empatikusak, és kifejlesztették azt a kompetenciát, hogy mások viselkedését helyesen ítéljék meg, valamint hogy megértsék saját érzelmi és pszichológiai helyzetüket.
  • Nagyon jól képesek „olvasni" a nem verbális kommunikációt.
  • Az érzéseiknek megfelelően igyekeznek élni.
  • Reziliens emberekkel nagyszerű együttdolgozni.

 

Mit tegyünk, ha mi kevésbé vagyunk „kapcsolathősök"? Vagy ha jelen pillanatban csak néhány pozitív kapcsolatunk van? Először is: a gyakorlat tesz tökéletessé (igen, ez itt is alkalmazható). Egy egészséges kapcsolat lépésről lépésre alakul ki (és gyakran eltart egy ideig). Például kezdjünk el először „jó ismerősöket" létrehozni. Olyan valakikre gondolok, akikkel valamit közösen csinálunk, vagy akikkel hasonló érdeklődésünk van. Ez lehet valaki a munkából vagy valaki, akit a sport vagy egy hobbi révén ismerünk. Apropó, ne felejtsük el, hogy a családunkon belül is gyakran sok olyan „valaki" van, aki ennek a képnek tökéletesen megfelel.


Szociálisnak lenni másokhoz ténylegesen azzal kezdődik, hogy kedvesek vagyunk hozzájuk, és fel vagyunk készülve arra, hogy a másikat segítsük. Gyakoroljuk ezt. Alakítsunk ki „jó ismerősöket", és törekedjünk a jó barátságok fenntartására.

 

Könyvajánló erre a hónapra: Vezetés és önbecsapás, az Arbinger Intézettől. (Magyarul is megjelent: Vezetők a dobozban. Lépjen ki az önámítás csapdájából! címmel, a Stars' Bridge Kft. kiadásában, 2009-ben, Porpáczy Éva fordításában.)


Nagyon gyakorlatias könyv, többek között azzal foglalkozik, hogyan alakítsunk ki és tartsunk fenn egészséges kapcsolatokat, és hogyan iktassuk ki a frusztrálókat.

 

Áprilisban jelentkezünk újra. Ahogy korábban ígértem az ötödik faktor kapcsán, az egészséges életmód öt fő tényezőjével fogunk foglalkozni a következő hónapokban: egészséges testmozgás, egészséges alvás, egészséges táplálkozás, egészséges pénzügyek, egészséges ritmus.

 

Áldott húsvéti ünnepeket kívánok!
Amiképpen Krisztus feltámadt a halálból az Atya dicsősége által, úgy mi is új életben járjunk. (Róma 6,4)

 

Rátkay János
xpand Magyarország Kft.
ügyvezető igazgató

 

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem