Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

A reziliencia-fejlesztés lépései – VII.

2015. 02. 27.

A hatodik faktor: öntudatosság és szenvedélyesség.

Előzmények:


I. Mi az a reziliencia-fejlesztés? >>


II. Az első faktor: megbékélés a múlttal és érzelmi stabilitás >>


III. A második faktor: reális optimizmus és alapvető bizalom >>

 

IV. A harmadik faktor: megoldásközpontú gondolkodás >>


V. A negyedik faktor: a lényeges készségek és a kreativitás használata >>

 

VI. Az ötödik faktor: önfegyelem és egészséges életmód >>

 

 

A hatodik rezilienciafaktor az „öntudatosság és szenvedélyesség".

 

Amikor a hatodik rezilienciafaktorról gondolkodom, olyan emberek képei jelennek meg előttem, mint Teréz anya, Martin Luther King, Nelson Mandela vagy Ferenc pápa. Mindannyian olyan emberek, akik felmutatják (felmutatták) a következőket: 1: erős és egészséges öntudat nárcisztikus jellemzők (hiúság, beképzeltség) nélkül. 2: szenvedély a szakmájuk/hivatásuk iránt és az egész élet iránt. 3: céltudatosság egy belülről fakadó személyes küldetés formájában.

 

A reziliencia-fejlesztés lépései – VII.


Pontosan ez a három elem alkotja a hatodik rezilienciafaktort: 1. öntudatosság, 2. szenvedély és 3. céltudatosság. A nagy kérdés tehát: hogyan tudjuk mindezt fejleszteni? Ezek nem olyan dolgok, amelyek csak úgy megvannak (vagy nincsenek meg) valakiben? A tapasztalat azt mutatja, képesek vagyunk arra, hogy ezt a rezilienciafaktort is fejlesszük.


Mielőtt megnézünk néhány tréningötletet, vessünk egy gyors pillantást néhány előnyre, amellyel a reziliens emberek rendelkeznek ennek a három elemnek a tekintetében.


Öntudatosság

  • A reziliens emberek meg vannak győződve, hogy jelentősen hozzá tudnak járulni a környezetükhöz azáltal, hogy jól végzik a munkájukat.
  • A reziliens emberek hisznek a saját kapacitásukban, és ezáltal mások bizalmát könnyebben megszerzik. Ez pozitív hatással van a jó lehetőségekre és a sikerre való esélyükre.
  • A reziliens emberek ritkán esnek az „áldozat" szerepébe. Ők inkább fejlesztőknek és az új lehetőségek megvalósítóinak tartják magukat.


Szenvedély

  • A reziliens emberek hagyják, hogy a szenvedély legyen a hajtóereje az életüknek. Folyamatosan dolgoznak azon, hogy felismerjék szenvedélyeiket. És mindezek közben megtapasztalják az egyediségüket és az elhívásukat ebben a világban.


Céltudatosság

  • A reziliens emberek igazán meg vannak győződve arról, hogy az életnek van értelme, és hogy képesek jelentős mértékben hozzájárulni a környezetükhöz (Aaron Antonovski).

 

Tréningötletek:

  1. Fedezzük fel, hogyan tudunk jelentősen hozzájárulni a kollégáink, ügyfeleink és azon szervezetek sikeréhez, akiknek dolgozunk. Az általunk birtokolt hatásnak a tudata, illetve ennek a hatásnak a megléte gyakran már önmagában is sok értelmet ad saját munkánknak.
  2. Fedezzük fel saját szenvedélyünket és álmainkat, és tényleg kezdjünk el dolgozni ezek megvalósításán. Dolgozzunk ki egy stratégiai tervet a következő 3 évre, és vezessünk be egy módszert annak mérésére, hogyan növekszünk álmaink és szenvedélyünk megvalósításában.
  3. Szánjunk arra időt, hogy elmondjuk az álmainkat valakinek, akit valóban megbízhatónak tartunk. Magyarázzuk el neki, hogy ezek az álmok miért annyira fontosak nekünk, hogyan próbáljuk megvalósítani őket, és milyen formában reméljük, hogy mások is támogatni fognak minket.

 

Egy utolsó tipp ennek a rezilienciafaktornak a kapcsán: találjunk olyan embereket, akik ezt a faktort igazán jól kifejlesztették, és hagyjuk őket, hogy inspiráljanak bennünket! Ez úgy is lehetséges, hogy elolvassuk a munkáikat, meghallgatjuk az ötleteiket (például a www.ted.com révén). Ezen túlmenően továbbra is nagyon igaz a következő gondolat: azok az emberek, akikkel napi szinten együtt vagyunk vagy együtt élünk, nagyon erős hatással vannak ránk. Tehát biztosítsuk azt, hogy sok pozitív és szenvedéllyel teli emberrel vegyük magunkat körül!

 

Könyvajánló: Prof. Dr. Viktor E. Frankl - „Man's search for meaning" (Az értelem keresése). Ebben a csodálatos könyvben az író leírja, hogyan élt túl különböző koncentrációs táborokat úgy, hogy közben nem veszítette el azt a képességét, hogy lássa az élet értelmét.

 

Márciusban jelentkezünk újra az utolsó rezilienciafaktor bemutatásával, mely nem más, mint az „Egészséges kapcsolatok".

 

Rátkay János
xpand Magyarország Kft.
ügyvezető igazgató

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem