Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

A reziliencia-fejlesztés lépései – VI.

2015. 01. 30.

Az ötödik faktor: önfegyelem és egészséges életmód.

 

Előzmények:


I. Mi az a reziliencia-fejlesztés? >>


II. Az első faktor: megbékélés a múlttal és érzelmi stabilitás >>


III. A második faktor: reális optimizmus és alapvető bizalom >>

 

IV. A harmadik faktor: megoldásközpontú gondolkodás >>


V. A negyedik faktor: a lényeges készségek és a kreativitás használata >>

 

 

Az ötödik rezilienciafaktor az „önfegyelem és egészséges életmód". Amikor szembesülünk a fegyelem szóval, sokaknak hirtelen az a gondolatuk támad, hogy tehetetlenség. Egy ilyenfajta kis történet jut eszükbe: „Próbáltam minden évben, de feladtam pár hét után." Sok ember számára a fegyelem valami demotiváló és elérhetetlen eszménykép. A magas rezilienciafaktorral rendelkező emberek ezzel ellentétben a fegyelem egy meglehetősen jól kidolgozott formájával rendelkeznek, és ezért jobban képesek élvezni az életet. Kevésbé függnek a hangulatváltozástól vagy a jólétből fakadó problémáktól (mint a túl sok zsír a csontokon, túl kevés vagy túl rendszertelen alvás, túl kevés mozgás stb.).

 

A reziliencia-fejlesztés lépései – VI.

 

Jim Collins legújabb könyvében, a „Great by Choice"-ban (Kiválót választani) áttekintést ad 10 olyan vállalatról, amelyek még a piacokon belüli nagy turbulenciák közepette is folyamatosan megtartották a növekedésüket és még mindig nagyon sikeresek és egészségesek. Az egyik alapelv, amely megkülönbözteti ezeket a társaságokat a fő versenytársaiktól, a „30 kilométeres menetelés elve". Ha Los Angeles-ből kiindulva minden nap sétálsz 30 kilométert, 100 napon belül New Yorkba érsz. A római hadsereg erői is éltek ezzel a szabállyal (szó szerint). Vonultak minden nap 30 kilométert, majd pontosan azon a helyen vertek tábort, ahova érkeztek, nem számított, hogy csak délután 3 óra van vagy már este 7.


Egy jó példa erre a „30 kilométeres menetelés" elvre az az út, amelyen a Southwest Airlines (Dél-nyugati Légitársaság) a jelentéktelenségből a világ egyik vezető utasszállítójává nőtte ki magát. Úgy döntöttek, hogy strukturálisan növekedni fognak minden évben egy bizonyos százalékkal. Nem többel, és nem kevesebbel. Ennek során kiderült, elég erősek ahhoz, hogy szembenézzenek a legviharosabb időkkel is, mint pl. a szeptember 11-i katasztrófa utáni helyzettel. Már évek óta ők az elsőszámú légitársaság az alkalmazottak értékelései alapján, és 30 éve folyamatosan egy egészséges nyereséget termelnek.

 

Mi köze van mindennek Önhöz és hozzám, kérdezheti most Ön! Nos, a magas rezilienciafaktorral rendelkező emberek megélik ezt a „30 kilométeres menetelés"-elvet. Minden nap magukra vesznek egy egészséges kihívást, és következetesen be is fejezik feladataikat. Ők saját maguk döntenek a munkájuk és a növekedésük határairól.

 

A Meisterleistung szervezet, amely rezilienciatréningre szakosodott, a következőképpen írja ezt le: „A magas rezilienciafaktorral rendelkező emberek félre tudják tenni a rövid távú jutalmakat annak érdekében, hogy a hosszú távú célokért dolgozzanak". A saját viselkedési- és érzelmi impulzusaink (kitöréseink) megtapasztalásának, ellenőrzésének és irányításának képessége nagyon szorosan kapcsolódik mindehhez.

 

Természetesen a fegyelem önmagában nem annyira cél, hanem sokkal inkább eszköz! Eszköz, hogy egészségesebb életmódot építsünk fel. Öt fő tényezőt kell itt figyelembe venni:
1 - egészséges testmozgás,
2 - egészséges alvás,
3 - egészséges táplálkozás,
4 - egészséges pénzügyek,
5 - egészséges ritmus.

 

Ha hozzáadjuk az „egészséges kapcsolatokat" a listához, akkor nagyjából megkapjuk az Egészségügyi Világszervezet egészségre vonatkozó definícióját. Ahogy haladunk előre, majd mi is foglalkozni fogunk az „egészséges kapcsolatok" témával a hetedik rezilienciafaktor tárgyalása kapcsán. A fenti 5 tényezőről pedig a reziliencia hét faktorának bemutatását követően fogunk majd részletesen is szót ejteni!


Kívánok minden kedves Olvasónak áldott új esztendőt 2015-re. Februárban jelentkezünk újra a következő rezilienciafaktor bemutatásával, mely nem más, mint az „Öntudatosság és szenvedélyesség".

 

Rátkay János
xpand Magyarország Kft.
ügyvezető igazgató

 

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem