Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

A reziliencia-fejlesztés lépései – V.

2014. 12. 29.

A negyedik faktor: a lényeges készségek és a kreativitás használata.

 

Előzmények:


I. Mi az a reziliencia-fejlesztés? >>


II. Az első faktor: megbékélés a múlttal és érzelmi stabilitás >>


III. A második faktor: reális optimizmus és alapvető bizalom >>

 

IV. A harmadik faktor: megoldásközpontú gondolkodás >>

 

A negyedik rezilienciafaktor, a „készségek alkalmazása" egyrészt viszonylag könnyű és élvezetes fejlesztési folyamat, másrészt nagyon gyakran nem hajtjuk végre tudatosan és rendszeresen. És ez utóbbi nagy kár.

 

A reziliencia-fejlesztés lépései – V.

 

Daniel Pink számos kutatás alapján a „Drive" című könyvében a motiváció 3 alapformáját írja le (a könyv magyarul is megjelent Motiváció 3.0 címen a HVG Kiadó Zrt. kiadásában):


Motiváció 1.0: a túlélési szándék
Motiváció 2.0: jutalmazás és büntetés
Motiváció 3.0: belső (lényeges) motiváció

 

Az első kettő kapcsán leginkább egy kicsit mások és a környezetünk kényének vagyunk kiszolgáltatva. Egy egészséges reziliencia kifejlesztéséhez, főleg a változás és a kihívások idején, mély belső motivációra van szükségünk, olyan motivációra, mely belülről fakad, és nem függ a külső helyzettől.

 

Pink 3 alkotóelemet ad meg nekünk, mely szükséges a belső motivációnk kifejlesztéséhez és élvezetéhez (érdemes megnézni ezt a nagyszerű klipet is, mely briliáns módon illusztrálja ezt a 3 alkotóelemet – különösen az 5. perctől és azt követően (angolul):

 

 


1. Kiválóság
Folyamatosan fejleszteni az egyedi készségeinket.

 

2. Autonómia
Megfelelő tér és tisztánlátás az elvárásokat illetően, ezáltal képesnek lenni úgy szervezni a munkánkat és az életünket, hogy az legjobban illeszkedjen hozzánk és a lehetőségeinkhez.

 

3. Értelem/transzcendens cél
Megtapasztalni azt az energiát, mely akkor szabadul fel, ha képesek vagyunk valami nagyobbhoz, a társadalomhoz hozzájárulni.

 

A történet azzal kezdődik, hogy felfedezzük egyedi készségeinket. Kétfajta készség létezik:

 

1. Velünk született, természetes készségek
Ezek kimagaslanak a többi közül, mert nem csak jók vagyunk benne, hanem ténylegesen energiát is adnak, miközben alkalmazzuk őket. Például ha tréninget tartok 6 órán keresztül, az több energiát ad, mint amennyibe kerül. Annak keresése, hogy „mik lehetnek a mi természetes készségeink", gyakran egy egyszerű visszatekintéssel kezdődik. Visszatekinteni azokra a pozitív és élvezetes projektekre, melyekben részt vettünk, és felismerni azokat a készségeket, melyeket ezek során alkalmaztunk. Az első rezilienciafaktor, a múlttal való megbékélés kapcsán ezt már egy kicsit tárgyaltuk. A „vegyük jól szemügyre a személyes történetünket" mellett jó ötlet olyan kérdéseket is feltenni magunknak, mint „Mi az, amit igazán szeretek csinálni? És mi az, ami energiát ad, miközben csinálom?"


2. Mindenkinek vannak bizonyos tanult készségei. Készségek, melyek önmagukban nem részei a természetes készségcsomagunknak. Például én magamat jó sofőrnek tartom, de amikor autót vezetek, egyáltalán nem kapok belőle extra energiát. Ezek a tanult készségek gyakran nagyon hasznosak, de szükségszerűen nem járulnak túlzottan hozzá egy magasabb rezilienciaszinthez.

 

Dr. Helmut Kolitzus ezt írta a könyvében a kiégés megelőzéséről:

„Azok az emberek, akik képesek a saját készségeiket alkalmazni különböző kreatív módokon, sokkal gyorsabban gyógyulnak fel egy krízishelyzetből, ők egy egészségesebb öntudatot fejlesztenek ki, és általában magasabb rezilienciafaktorral rendelkeznek."

 

A Meisterleistung cég a következőképpen írja le a negyedik rezilienciafaktort: „az a kompetencia, hogy tudatában vagyunk a pozitív dolgoknak az életben, és hogy tudatosan megtapasztaljuk és felismerjük a készségeinket".

 

Néhány gyakorlati tanács Önnek!
1. Készítsen el egy listát azokról a készségekről, melyeket felismer a karrierjében/életében.
2. Használja az xpand készség-munkafüzetét (megrendelhető a www.xpand.eu honlapon keresztül), hogy tiszta és átfogó képet kapjon a legfőbb készségeiről.
3. Ezt a két listát rakja egybe, és készítse el a 6 legfontosabb készségéből álló prioritáspiramist.
4. Most gondolja végig, hogyan tudná ezt a 6 készséget alkalmazni minél gyakrabban a munkája és élete során.
5. Jó szórakozást!

 

Kívánok minden kedves Olvasónak békességgel teli és áldott új esztendőt. Januárban jelentkezünk újra a következő rezilienciafaktor bemutatásával, mely nem más, mint az „Önfegyelem és egészséges életmód".

 

Rátkay János
xpand Magyarország Kft.
ügyvezető igazgató

 

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem