„A dokumentum több szempontból is érdekes. Az egyik a keletkezéstörténetéből adódik: egy olyan vitának az eredménye, melynek résztvevői túlnyomó részt vállalkozók és egyetemi tanárok voltak, így nem a teológusok, hanem gyakorlati emberek és elméleti kutatók véleményei domináltak. A vita eredményeként megszületett dokumentumot Helen Alford domonkos nővér vezetésével dolgozta ki egy héttagú bizottság. Az üzleti vezető hivatása kimondottan vezetőknek szól, kulcsszava pedig a nehezen lefordítható „leadership". Magyarul a „vezetés" szót használjuk például az autóvezetésre is, a „leadership" azonban kifejezetten a karizmatikus vezetőkre vonatkozik. A dokumentum alaptézise: a vállalatvezető legfontosabb hozzájárulása a közjóhoz az, hogy jó termékeket és jó szolgáltatásokat hoz létre" – mondta Kiss Ulrich SJ az ÉrMehálónak adott korábbi interjúban arról a nagy jelentőségű kiadványról, mely a Keteg és az ÉrMe Üzleti Hálózat együttműködésének köszönhetően most végre magyarul is olvasható; honlapunkról teljes egészében letölthető.
Az üzleti vezető hivatása című dokumentum magyar fordítása a Pápai Igazság és Béke Tanácsa által 2012-ben kiadott The Vocation of Business Leader angol nyelvű fordítása alapján készült az ÉrMe Üzleti Hálózat gondozásában. E kiadvány a 2014. március 28-i, A boldogság közgazdaságtana című konferencia gondolatébresztő anyaga, kereskedelmi forgalomba nem kerül. Az üzletember hivatása kiadvány tervezett kereskedelmi megjelenése 2014 őszére várható az ÉrMe, a KÉRME és a Szent István Társulat közös kiadásában.
„Ha a cégek és piacgazdaságok megfelelően működnek, és a közjót kívánják megvalósítani, a társadalom anyagi és lelki jólétéhez is jelentős mértékben hozzájárulnak. A közelmúlt történései azonban azt is megmutatták, milyen károkat okozhat az, ha a cégek és a piacok nem jól működnek. Korunk nagy átalakulásai – a globalizáció, új kommunikációs technológiák és a pénzügyi piacok növekvő hatalma – nemcsak pozitív, hanem negatív hatásokkal is járnak: egyenlőtlenségek, gazdasági zavarok, információs túlterheltség, pénzügyi bizonytalanság és sok egyéb olyan tényező, mely mind a közjó megvalósítása ellen hat. Azok az üzletemberek azonban, akik – a társadalometikai elvek szerint és az evangélium fényétől megvilágítva – erényesen élnek, sikeresek lehetnek, és hozzájárulhatnak a közjóhoz.
A közjó szolgálatának többféle akadálya lehet (a jogállam hiánya, korrupció, kapzsisági hajlam, rossz sáfárkodás az erőforrásokkal), a legkomolyabb közülük azonban az, ha az üzleti vezető „kettős" életet él. A hit és a napi üzleti gyakorlat e kettőssége kiegyensúlyozatlansághoz és a világi siker hamis hajszolásához vezethet. Ha azonban az üzleti vezető – hite alapján – tevékenységét szolgálatnak tekinti, nagyobb távlatban lesz képes gondolkodni, és az üzleti világ követelményeit összhangba tudja hozni a társadalometikai elvekkel, melyeket – keresztények esetében – az evangélium fénye világít meg. Mindez három szakaszban történik: felismerés, döntés és cselekvés, jóllehet e három szempont jelentős mértékben összefügg egymással" – olvasható a kiadványban, mely a továbbiakban a következő fejezetekre tagolódik:
Bevezetés
Üzleti élet – a kihívások és lehetőségek felismerése
Értékelés: a társadalometikai alapelvek fontossága
I. Üzletetikai alapelvek: az emberi méltóság és a közjó
II. Gyakorlati etikai alapelvek az üzleti életben
A világ szükségleteinek kielégítése termékekkel és szolgáltatásokkal
A jó és hatékony munka megszervezése
A vállakozások hat gyakorlati alapelve
Fenntartható jólét megteremtése és a javak igazságos elosztása
III. A vállalkozás mint személyek közössége
„Cselekvő tanúságtevők": a célok megvalósítása
Befejezés
Melléklet: Lelki tükör üzleti vezetők számára
A kiadvány itt tölthető le >> Az uzleti vezeto hivatasa.pdf
A boldogság közgazdaságtana című konferenciáról bővebb információ itt található >>