Bejelentkezés
English
ÉrMeHáló
||
Főoldal | Hírek

Mekkora bért fizessünk az alkalmazottaknak?

2016. 06. 28.

Szakértelem, egyensúlyérzék, intuíció szükséges az igazságos bérrendszer kialakításához.

 

Az alábbihoz hasonló gyakorlatias, hasznos, rövid eszmefuttatásokat olvashat az, aki feliratkozik a Keteg-online hírlevélre, mely a KÉRME-KETEG együttműködés keretében készül. A feliratkozási szándékot az EEP.Programiroda[kukac]gmail.com címre írt levélben lehet jelezni.

 


 

 

Az élelem bére – Hofi után szabadon

 

 

„A jövedelmünkkel úgy vagyunk, mint a cipőnkkel; ha túl kicsi, szorít; ha túl nagy, felbukunk benne."

(Charles C. Colton, 1822)

 

Bér, jövedelem, kereset, díjazás – a mindent pénzben mérő gazdaságunkban a legközpontibb központi kérdés a „mennyi fizetség jár az elvégzett munkáért, igénybe vett szolgáltatásért?" témakör. Nehogy túl sokat fizessünk valamiért (mert akkor balekok vagyunk...) A túl kevés annyira nem rémisztő kilátás: ha a kért termék/szolgáltatás/munkateljesítmény kielégítő, akkor extra pénzecske marad a zsebünkben. Vállalati szinten a HR osztály egyik kiemelkedő feladata a pénzügyesekkel karöltve a bérpolitika kialakítása. A pénz a fő mérce, a realizált haszon.

 

Munka és bérezés... A munkaadó szempontjából a bér kiadásként jelentkezik, amit a lehetőségekhez mérten csökkenteni kell. A dolgozó szempontjából a bér kényelme és szabadideje feladásának ára. Ez oda vezet, hogy az egyik fél a végletekig növelné az elvégzett munkát, minimálisra csökkentve azt, amit ezért áldoznia kell. A másik oldal pedig minimális energiabefektetéssel szeretne maximális kompenzációhoz jutni. A megtermelt javak elsőbbséget élveznek, a munka folyamata és a dolgozó lelkiállapota másodlagos lesz. Ezzel együtt a kényelemszerető munkakerülés megfosztja az egyént a munka örömétől és áldásaitól.

 

Régóta érezzük-tudjuk, hogy a munka-bér viszony lényege nem erről szól. Ez csak felszín, egy igencsak anyagelvű, ráadásul rövidlátó irányból megközelítve.

 

E. F. Schumacher német származású, ám Nagy-Britanniában élő és dolgozó néhai közgazdász vélekedése szerint a munka esélyt ad az embernek, hogy képességeit kihasználja és fejlessze. Lehetőséget teremt, hogy túlléphessen a magányos énközpontúságán, mivel a felmerülő feladatokon együtt dolgozik másokkal. Mindezek eredményeképpen létrejönnek az egyéni és közösségi léthez szükséges javak és szolgáltatások. A társadalom fő értéke nem a megszerzett javak sokfélesége, hanem a csiszolt karakter és az emberek közötti kapcsolatok.

 

Ha így is közelítünk a munkához, figyelembe véve az egész embert, a teljes embert, mint munkavállalót vagy szolgáltatót... mégis mennyi legyen a díjazása? Mikor vagyunk igazságosak?


Tegyünk fel három kérdést:
1. meg lehet élni belőle?;
2. méltányos?;
3. fenntartható?

 

Mit találunk az élelem bérén túl?


A megélhetési bér az a minimális összeg, amely minden önálló keresőnek jár, tekintettel arra, hogy olyan emberi lény, akinek önmagát fenn kell tartania és a személyiségét ki kell bontakoztatnia.


A méltányos bér annak mértéke, hogy milyen termelékenységgel és erőbedobással járul hozzá az alkalmazott a vállalat profitjához, kitűzött – nemcsak pénzügyi – céljaihoz.


A fenntartható bér annak vizsgálatát igényli, mi az a bér, amit a munkaadó a jó vállalati működés veszélyeztetése nélkül ki tud fizetni.


Az igazságos bérrendszer kialakítása – szokás szerint – nem könnyű. Szakértelmet, egyensúlyérzéket, intuíciót igényel. Mindazonáltal a legutóbbi gazdasági válság is világossá tette, melyek az igazán életképes cégek. Szélben, viharban, hosszú távon...

 

A KÉRME-KETEG együttműködés keretében összeállította:
Sominé Nagy Ditta
Keteg Műhely– Keresztény Társadalmi Elvek a Gazdaságban
http://www.keteg.hu/

 

 

Források:
Csiki Attila: Híd a szükség és a megoldás között, A Szív – Jezsuita folyóirat 98. évfolyam 6. szám, 2012. június, 14. oldal
Helen Alford O.P. – Michael Naughton: Menedzsment, ha számít a hit, Kairosz Kiadó-Mária Rádió Kiadó, Budapest 2009, 130. oldal
Az üzleti vezető hivatása – gondolatok, 17. oldal, 3. 4. 6. pont

 

 

BGA

Segélyakciónk 

Nyitólap
Gyűjtés az ukrajnai menekültek megsegítésére - a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat Kárpátalján végzett munkáját támogatja az ÉrMe Hálózat.

Tovább»

Könyvtár 

Ajánlott olvasmányok keresztény vállalkozóknak, cégvezetőknek

Nyitólap

Van, ami még hiányzik a listából? Várjuk olvasóink javaslatait.

Tovább»

ÉrMe Hálózat
ÉrMe Alapítvány
ÉrTe Nonprofit Kft.
Érme Budapest Klub
ÉrMe Páty Klub
ÉrMe Junior Klub
ÉrMe Bakony Klub
ÉrMe Kaposvár Klub
ÉrMe Benedictus Klub
ÉrMe Vác Klub
ÉrMe Építőipari Kerekasztal
Alapinformációk
Rólunk
Bemutatkozó-kiadványunk
ÉrMe-kapcsolat
Honlap-impresszum
Statútum
Statute in English
ÉrMe Brochure
Társadalmi szerepvállalás
Ügyek és projektek
Az üzleti vezető hivatása
Szövetségeseink
ÉrMe-könyvtár
  ©2012 ÉrMe Alapítvány  |  Impresszum  |  Médiaajánlat  |  Adatvédelem